Trump összetörte az ukrán NATO-álmokat – Mandiner Harctér
Donald Trump beiktatásához közeledve már Zelenszkij is tárgyalna a fegyverszünetről, de feltételekkel. Az ukrán elnök NATO-tagságot szeretne, de erről Trump hallani sem akar.
Az elemzők szerint az orosz elnök győzelmet akart hirdetni év végi beszédében.
Vlagyimir Putyin orosz elnök azon döntése, hogy elhalasztja az Orosz Föderáció Közgyűléséhez intézett éves beszédét, azt jelzi, hogy továbbra is bizonytalan abban, hogy képes-e alakítani az orosz információs teret, miközben egyre több kritika éri az ukrajnai invázióval kapcsolatos magatartását – írta csütörtöki beszámolójában az Institute for the Study of War (ISW) háborúkutató intézet.
Ismertették, hogy a hagyományos, év végi elnöki beszédet 1994 februárjában vezették be az orosz alkotmányba.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője kijelentette, hogy Putyin 2023-ban tarthatja meg a Föderációs Gyűléshez intézett beszédét, és felszólította az oroszokat, hogy hagyjanak fel a „kávézacból való jóslással” a következő beszéd időpontját illetően – idézte az IWS a szóvivőt.
Hozzátették, hogy az orosz csapatok 2022 áprilisában Kijev területén és Észak-Ukrajnában elszenvedett kudarca
valószínűleg elrontotta Putyin azon tervét, hogy a Föderációs Gyűlésen tartott beszédében győzelmet hirdethessen.
Felidézték, hogy az orosz elnök már korábban, 2014 márciusában megragadta az alkalmat, hogy elmondja a „krími beszédet”, amelyben bejelentette a Krím és Szevasztopol városának illegális annektálását. Putyin valószínűleg akkor is hasonló eredményre számított, csakhogy határozatlan időre elhalasztotta a beszédet, valószínűleg az orosz katonai kudarcok és a mozgósítással kapcsolatos általános elégedetlenség miatt.
Az intézet szakértői szerint az orosz vezető jelen helyzetben talán még mindig azt reméli, hogy 2023-ban tarthat egy grandiózus győzelmi beszédet – derült ki az IWS összeállításából.
Nyitókép: Mikhail Klimentyev / Sputnik / AFP